Konieczność podjęcia bardziej zaawansowanego leczenia zwierzęcia wymusza na jego właścicielu znalezienie weterynarza specjalisty. Wybór takiego lekarza powinien być podyktowany rodzajem schorzenia, bardzo często jest uzależniony też od referencji i wiedzy fachowca.

 Bywa, że osoba mająca chore zwierzę musi na własną rękę szukać specjalisty. Może to być na przykład weterynarz okulista, który podejmie się leczenia schorzeń oczu lub wykonania operacji ratującej wzrok. Weterynarz okulista ma większe doświadczenie w swojej dziedzinie niż weterynarze ogólni, dysponuje też bardziej konkretną wiedzą. W niektórych przypadkach wet prowadzący dotychczasową terapię uznaje, że nie jest w stanie pomóc i kieruje zwierzę dalej, często nawet podsuwa, do kogo warto się udać na konsultację czy dokładniejszą diagnostykę.

Możliwości zwierzęcych okulistów są coraz większe, zwłaszcza że mogą wykorzystywać nowoczesne wyposażenie gabinetów. Dzięki temu o wiele łatwiej jest walczyć z ciężkimi chorobami narządu wzroku, diagnozować uszkodzenia czy też leczyć powikłania innych chorób objawiające się problemami z oczami (np. koci katar). Można powiedzieć, że weterynarze okuliści stanowią ostatnią deskę ratunku w leczeniu poważnych chorób oczu u zwierząt.

Coraz więcej weterynarzy specjalizuje się w konkretnych dziedzinach. Jest to bardzo pomocne dla właścicieli zwierząt, ponieważ mogą oni bez problemu znaleźć lekarza, który jest doświadczony w leczeniu ich chorego pupila. Nie muszą już szukać ogólnego weterynarza, który może nie mieć odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia. Oczywiście, weterynarze ogólni też mogą leczyć choroby oczu, ale często kierują pacjenta do specjalisty, jeśli uznają, że to konieczne.

Weterynarzem można zostać po ukończeniu studiów weterynaryjnych. Warto jednak pamiętać, że aby zostać weterynarzem specjalistą, konieczne jest ukończenie dodatkowych studiów podyplomowych. Dodatkowe szkolenia i praktyki mogą być także bardzo przydatne w pracy weterynarza.