Maszyny produkcyjne można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich przeznaczenia. Najbardziej popularne to maszyny do obróbki metalu, maszyny do produkcji kleju oraz maszyny drukarskie. Używane maszyny produkcyjne często pochodzą z demontażu starych linii produkcyjnych lub są używane tylko raz. Ich cena zależy od ich stanu i wyposażenia.

Maszyny do obróbki metalu to przede wszystkim maszyny do cięcia, gięcia i łamania metalu. Umożliwiają one produkcję elementów o określonej grubości i wymiarach. Maszyny do produkcji kleju to przede wszystkim urządzenia do formowania i stemplowania wstępnie na gorąco lub na zimno klejonych detali. Umożliwiają one produkcję detali o dużych rozmiarach i różnych kształtach. Maszyny drukarskie to przede wszystkim maszyny do druku offsetowego i sitodruku. Używane maszyny produkcyjne mogą być także urządzeniami do spawania, łączenia lub montażu.

Inne rodzaje maszyn produkcyjnych to:

  • maszyny do formowania plastiku
  • maszyny do produkcji płyt
  • maszyny do produkcji wyrobów gumowych
  • maszyny do produkcji wyrobów ceramicznych
  • maszyny do obróbki drewna.

Otwierając zakład produkcyjny, warto wziąć pod uwagę używane maszyny produkcyjne. Pozwolą one na szybsze i tańsze uruchomienie linii produkcyjnej. Warto także zwrócić uwagę na ich stan techniczny – często pochodzące z demontażu maszyny mogą być w dużo lepszym stanie niż nowe, ale droższe urządzenia.