Jeśli musisz naprawić opony samochodu ciężarowego, wykonaj następujące czynności:

1. Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe.

2. Sprawdzić, czy opona nie ma uszkodzeń, takich jak przecięcia lub wybrzuszenia.

3. W przypadku przebicia lub przecięcia opony należy usunąć wszelkie ciała obce, które mogą znajdować się w bieżniku lub ścianie bocznej opony. W razie potrzeby należy użyć ostrego przedmiotu, aby usunąć przedmioty, które są wbite w gumową powierzchnię opony (nie wpłynie to na możliwość naprawy opony).

4. 4. Usunąć brud i zanieczyszczenia z okolic uszkodzonego miejsca za pomocą szczotki lub szmatki zwilżonej wodą i łagodnym roztworem mydła (woda i płyn do mycia naczyń). Należy zachować ostrożność podczas czyszczenia uszkodzonych miejsc, ponieważ mogą one być osłabione przez przebicia lub nacięcia bieżnika lub ściany bocznej opony, co może spowodować ich rozerwanie podczas czyszczenia, jeżeli podczas czyszczenia zostanie użyta nadmierna siła; może to spowodować utratę ciśnienia powietrza w oponie i doprowadzić do jej eksplozji po napompowaniu (rozerwania). Jeśli w bieżniku opony ciężarowej znajdują się ostre przedmioty, po usunięciu ciał obcych z bieżnika należy usunąć je za pomocą szczypiec, aby nie przecięły wewnętrznej wykładziny podczas pompowania, co może doprowadzić do wycieku powietrza z opony i jej eksplozji.

5. W razie potrzeby użyj dłuta lub innego narzędzia, aby usunąć resztki starej gumy (uszkodzone miejsce jest osłabione przez przebicie lub nacięcie bieżnika lub ściany bocznej opony i starą gumę trzeba wymienić). Zaleca się ostrożnie usuwanie starej gumy, aby nie uszkodzić wewnętrznej wykładziny opony; może to doprowadzić do jej rozerwania podczas pompowania i eksplozji.

Naprawa opon ciężarowych może być dość trudna, dlatego też warto jest skorzystać z pomocy fachowca. Warto także wiedzieć, że naprawa opon ciężarowych może być kosztowna, dlatego też warto jest rozważyć zakup nowych opon.