Jeśli Twoja firma wykorzystuje jakikolwiek rodzaj sprzętu chłodniczego, czy jest to mała lodówka w biurowym pokoju przerw, czy duża komercyjna zamrażarka, ważne jest, aby utrzymać ten sprzęt dobrze utrzymany. Nie tylko pomoże to przedłużyć żywotność sprzętu chłodniczego, ale także pomoże utrzymać koszty energii na niskim poziomie. W tym wpisie na blogu podzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi konserwacji sprzętu chłodniczego.

1. Regularnie sprawdzaj uszczelki drzwi – Uszczelka drzwi jest jedną z najważniejszych części Twojego sprzętu chłodniczego. Odpowiada za utrzymanie zimnego powietrza w środku i ciepłego na zewnątrz. Z czasem uszczelki drzwiowe mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, co może spowodować wyciek zimnego powietrza i napływ ciepłego. Może to nie tylko podnieść rachunki za energię, ale również spowodować szybsze psucie się żywności. Aby temu zapobiec, regularnie sprawdzaj uszczelki drzwiowe pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub zużycia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, od razu wymień uszczelkę.

2. Czyść cewki co miesiąc – Cewki są odpowiedzialne za pomoc w wydajnej pracy lodówki poprzez przenoszenie ciepła z jej wnętrza na zewnątrz. Jednak z czasem cewki mogą stać się brudne lub zatkane kurzem i brudem. Gdy tak się dzieje, lodówka musi pracować ciężej, aby przekazać ciepło, co zużywa więcej energii i może spowodować przedwczesne zepsucie się lodówki. Aby temu zapobiec, czyść cewki co miesiąc za pomocą szczotki do cewek lub przystawki do odkurzania.

3. Aktualizuj termometry – Ważne jest, aby upewnić się, że zarówno komercyjne, jak i domowe lodówki mają dokładne termometry, dzięki czemu można mieć pewność, że żywność jest przechowywana w odpowiedniej temperaturze. Każdy rodzaj żywności ma zakres temperatur „strefy zagrożenia”, w której bakterie mogą się szybko rozwijać i spowodować zatrucie pokarmowe w przypadku spożycia. Jeśli podejrzewasz, że termometr w Twojej lodówce jest niedokładny, skalibruj go za pomocą kąpieli w wodzie z lodem lub sond termometru cyfrowego umieszczonych w różnych miejscach lodówki. Następnie dostosuj odpowiednio ustawienie temperatury.

4. Organizuj żywność prawidłowo – Jednym z głównych powodów, dla których żywność przedwcześnie się psuje, jest jej niewłaściwe przechowywanie w lodówce lub zamrażarce. Aby żywność była trwalsza i zapobiegała poparzeniu zamrażalnika, przed umieszczeniem jej w zamrażarce owiń mięso szczelnie w folię lub torebki do zamrażania. A w lodówce przechowuj surowe mięso na dolnych półkach, gdzie nie będzie miało kontaktu z innymi produktami spożywczymi i nie zanieczyści ich bakteriami. Urządzenia chłodnicze